středa 31. srpna 2011

Sport nebo lezení?

 

Někteří z brněnských lezců se právem mohou považovat za komplexní sportovce. Když by podstoupili zátěžový test na ergometru, tak by pravděpodobně výstupová data o jejich kardiovaskulární soustavě naznačovala, že mají velice dobrou fyzičku. Bohužel jsem přesvědčen o tom, že těchto lezců je pod skalami menšina.

Kdysi dávno jsem na FSpS prováděl test se sporttestry při lezení různě obtížných cest na skále a porovnával přitom lezce 9- úrovně a lezce 7 úrovně při lezení stejných cest. Výsledek byl vtipný. při lezení lehčích cest měl papírově slabší lezec menší TF než ten "silnější" a to až do stupně 7, což bylo na jeho maximu. Proč?

Devítkový lezec byl totiž ukázkový tip specificky zaměřeného sportovce, který měl vytrénovanou pouze speciální sílu a vytrvalost vhodnou pro lezení těžších cest. (izolovaná síla předloktí-fixátory prstů, sv. vřetenní...,svaly nadloktí, předních ramen atd.) Ten druhý sice nedosahoval téže lezecké úrovně, ale aktivně běhal a provozoval i jiné sporty kromě lezení. Výsledek vyšší TF jasné ukazuje v čem má mnoho výkonostních lezců velké problémy: ve všeobené vytrvalosti, sportovní všestranosti ze které lze často čerpat pozitivní transfér do lezení.  

Samozřejmě že někde se všeobecná vytrvalost vyžaduje více, někde méně. Npříklad v Krase, kde na zdolání těžké cesty stačí maximální síla prstů a pohybová koordinace vytvořená cyklickým opakováním stejných pohybů - zde můžeš být " sportovní troska se silnými prsty" a výsledky se dostaví. V cestách atletičtějšího charakteru už je vhodnější mít vycvičené srdéčko a plíce více.


Vtipný je rozdíl mezi přístupem vrcholových horolezců, kteří zalezou metry v těžších cestách, hrnou to jak pile a po lezení vytáhnou trenýrky a jdou si na 45minut zaběhat - například David Šťastný, Mára Holeček - to jsou podle mně sporťáci. Oproti tomu jsou tací, kteří se rozlezou v jedné cestě a potom stráví den v hodinových periodách při zkoušení pěti kroků při zalamování prstů naruby a sezení v rybářském křesle.  Jasný proti gustu...sic!

Tak nějak mi tu vychází příměr sportovec -  pohodlný zevl. Jsem například přesvědčem o tom, že druhé skupině pomůže rozlézt se ve 3-4 cestách a dvakrát týdně jít si zaběhat a naopak té první skupině čas od času pozlobit cesty na hranici svých možností. Buďme sportovci!!

Btw: Kvalitní oblečení na běhání má své výhody: nepatrná hmotnost, rychlé přeprání ve vodě a prodyšnost při běhu. Dohromady se botami to je malý pytlík pod skály. Tak koho uvidím po lezení ve Sloupu utíkat k Pepovi po vlastních? :) 

neděle 21. srpna 2011

Objevitelský výlet

Žďárské vrchy jsou velice vděčná lokalita na letní toulky přírodou spojené s lezením.
Tradiční rockotéka oddílu VHS nezklamala a k tomu jsem měl možnost nakouknout do neznámých vod zdejšího lezeckého revíru. Výsledek mně nadmíru potěšil.

V pátek hlásili padající trakaře a tak jsem vyrazili s Jíťou na obhlídku nové oblasti na Vysočině. Celou oblast objevil reprezentant Pavel Jonák, který v ní našel potenciál na uspokojení drytoolových choutek a kupodivu se ukázalo, že samotné volné lezení zde není vůbec špatné. Když pak ještě poctivě a pracně zkultivovali terén okolo (ohniště, terásky), tak nezbývá než smeknout helmu. Mnozí objevitelé nových oblastí by se měli inspirovat - ona kvalitní oblast se nepozná jen řadou lesklých jištění.

Vlevo převislá deska, za stomy skrytá neodjištěná plotna.
Asi nejzajímavějším sektorem je jížní část skály, kterou tvoří 15m převislá hladká skála protkaná jemnými spárkami a lištami. Uprostřed jsou tak 2 projekty kolem stupně 10-, vpravo pak dlouhá ubíhající hrana za 9-/9 (drytool M9-). Ve východní stěně najdete členité cesty horského charakteru od 5 do 7+. Rozmanité kouty, převísky nevypadají věru špatně.

Lehčí směry.
Je zde ještě mnoho volných směrů, takže po konzultaci s objevitelem oblasti, ještě nebudu zveřejňovat polohu a přístup. Ale co nevidět zde udělám sešnu s polezením, grilováním a bečkou. Dám klasicky dopředu vědět. Když už jsem zmínil Johnyho nemohl jsem si nevšimnou na jeho parádních stránkách objevenou novou oblast nedaleko Třebíče. http://www.paveljonak.com/index.php/component/content/article/5-ostatni/68-zprava-z-dravyho-podzimu



Prý je to ještě kvalitnější než ta, kterou jsem vyzdvihoval před rokem. Z fotek v odkazu výše je patrné, že valouny jsou zde opravdu prvotřídní. I na tuto oblast se těším, hrozinky jsou pravděpodobně vyzobané, tak doufám, že Pavel se uvolí k odtajnění místa. Dokonce vážně přemýšlím o tom, že bych zde letos na podzim provedl nějakou větší boulderovou rachotu dle stylu závodu Podparou, který pro Lokoťácké lezce organizuje Pikáč a Árny letos na Seníkách za 14dní.

Seníky, 6B+.


Jsem tam pozván, tak uvidíme jestli najdu čas a třebas vyplivnu nového boulderprůvodce oblasti "Nad studánkou". Díkybohu to zde lesníci vykáceli a tak zarůstající oblast přichází k životu a bude zde určitě stát za to v zimě zařádit na kamenech.
To by bylo prozatím vše, ať se práši mágo za kočárem. Čaj

středa 17. srpna 2011

Lezecký průvodce Panteon + Frýdštejn



Panťák je klasika klasik. Asi každý z vás už zažil, že v Českém Ráji začalo znenadání pršet a tak zbyly jen oči pro Pantheon a Suché skály. Zajímavé je, že každý sice zná místní Centrální stěnu, takovou obdobu krasové Indie, ale málokdo má prolezené všechny sektory rozsáhlého a členitého Panteonu a nedej bože sousedního Frýdštejnu. A to je určitě škoda.
Částečně za to může absence pořádného průvodce. Na Frýdštejn nebyl nikdy vydán a na Panťák poslední z 90.let, když pominu často používaný a doplněný náčrt centrální stěny z webu lezec.cz




Samotný lezecký průvodce z roku 2011 mohu jen doporučit (180,-). Mám rád ty knížečky, kde nenajdeš jen strohá fakta, ale počteš si i něco perliček o historii oblasti a místních legendách. K tomu historie obou hradů, geologie a máte čtení při restu k pivečku.




Je to taková vtipná paralela, jak každá oblast má svého Janzena (Petr Čermák - Bobuláč), který je zde pečený vařený a čas od času někde vykouzlí novou cestu. Lezci z Čech si zde běhají vcelku nadhodnocené skalpy (Otevírání studánek IXb, Kouzelné prsty IXb) několikrát za sebou jak Vilém se Sinkem Čínu a Fjůčra a vlastně se tu leze taky v každém počasí a s mágem(sic!) jako v tom našem Krase. Naštěstí jsou tu občas i odlezy, tak leckomu může nepříjemně šimrat i v podbříšku při vědomí skorozemovky v cestě od pana Hudečka nebo pod vysoko vytaženým prvním kruhem, který zde pan Tůma natloukl z 6m žebříku :)



Cesta Trenažér VIIa v centrální stěně. foto hovrch.info


Vlastně paradoxně nějvětší dardy jsou stranou převisů v holé plotně, kde místní legenda Roman Brt +2007 uskutečnil na svoji dobu vskutku (1982,1983) revoluční výstupy. Tomu je taky průvodce in memoriam věnován. S jeho synem jsem se potkal v Turecku a chlapák má lezecké geny jak víno. Tenkrát tam poslal své první 8a, dnes sází desítky na písku jako Janolický princ.




Ukázka z průvodce.


Bokem hlavního sektoru jsem však díky průvodci objevil nové, pro mne nepoznané stěny a velice se do nich těším. Podívat se na slavnou Gillovu rozvičku Xc, kterou nedávno ztrestal Martin Zedek a která opravdu moc přelezu nemá. Vylézt si dlouhou kombinaci cest (Perla) na vyhlídku Belveder a jiné lumpárny. Je zde totiž o co stát - nejtvrdší a nejkvalitnější písek v Českém Ráji, může se lézt v zimních podmínkách a laktát vám jistě poteče až ušima.




Frýdštejn


Frýdštejn je pěkný hrádek, škoda jen, že se zde vybírá vstupné za nic moc extra vodvaz. Okolní sektory je pěkné, drobné. Zašel jsem se kouknou na skalky a jakýsi trilobit mě zpéroval jak sirotka na pajtlu, že mu chodím na soukromý pozemek. Flusbroka jsem nechal tehdá v autě, tak jsem mu autogram nedal a nechal se potupně vyhnat.


No budu se tomu ještě muset podívat na zoubek. Kdo se hlásí?


Btw: Průvodce koupíš přímo v Malé skále naproti Boučkům, v Turnově ve Skaláksportu nebo v Liberci v Hudy. Čaj

středa 10. srpna 2011

Prečín + průvodce

Chcalo a chcalo.

A tak nám pan Zákopčaník poradil, že na Slováču to bude jistě lepší, no a volba byla jasná. Tak nějak jsme se shodli s bertíkama a Loukou, že lepší než čórky z auta, placený kemp a plno lidí na Sůlově, tak to se raději utáboříme v krásném prostředí Predhorie. Opravdu je zde pěkně - nová posezení u ohně, pitní voda a klid nám věru prospěl. Mně však nepotěšil družný "čobolák", co do nás začal u ohně kropit panáky finské vodky ("jakápak borovička ty kokso, si kokot?") a já byl takzvaný odkládač nedopitých kousků, což mě další den při lezení zle ztrestalo.


Kanec prubíř při svačince:)

Cíl byl Prečín - prý dirky, slepenec a pěkné lezení kousek od Sůlova a jiných známějších oblastí. Když si zvyknete na kousavé dírky a občas nějaký ten ušláplý kamínek, tak zde můžete pěkně zařádit. Je zde kolem 122cest, lehčích kousků(31), hojně cest v sedmém (37)a osmém stupni(46), pár devítek (20) a jedno 8a.


A dřímka po svačince:)

V 10 sektorech jsme si vybrali na rozlez Jeruzalém a zde mohu doporučit příjemné madélkové "Nanebovstupenie" 6 a podél nevýrazné hrany "Dvanact apoštolov" 7-.


Velká stěna je vostře nabitá těžšími písemkami: Na OS lezitelná je asi "Itálie"8. V cestě "Kde ťa vedú" 9- Ondra napadal tak 25m tlam a nadával jak Švihy v morfo krocích. No asi to nebude úplně lalá. To "5000-ka" 8+/9- je ovela lezitelnější - pro mě to byla asi nejpěknější cesta výjezdu.


"Kde ťa vedů 9-" ještě před půlkou v lehčí části stěny.

Díky průvodci z Slovenské skály 1. z roku 2000, který je úplně nahovno, jsme podle špatně nakreslených směrů tápali jak chachrně a nacvičovali 9-, která se nakonec ukázalo býti "Falco" 8-/8 :D což mě velice pobavilo, ale Peťi tu předčasnou radost už niko nevezme.


9- za 8-/8??

Nakonec mě štípla vosa do nohy a k tomu třešnička na dortu "Diretisima" 8 na prečínské Ihle mě vytrestala bolavými jednoa dvojprdami, že jsem plakal při lezení jak sirotek na mši svaté. Naštěstí vážně pěkný "Variopaint" 7 mi zvedl náladu a tak jsem si s radostí sundal dvě klíšťata a vyrazil poslouchat do auta mou oblíbenou skupinu Asonance. Zřízený jak servírky po šichtě v Podnebí usrkával teplé pivko za rytmu démonických vokálů a čekal na kamarády.


Další sektory...

Btw: Nepochopil jsem hnusotu cesty"Bláznivý krokko" 9, "Hranu 1524, která snad ani nevede po hraně a jiné tipytriky milión. Snad příště až do toho nalezu, prozřu. K tomu aby jste mohli lépe tápat mezi sektory (probádali jsme s bídou 3 z 10), mám tu nafocené doplňky k cestám z vrcholové knížky na Ihle. Čaj


středa 3. srpna 2011

Antihydral - lék na pocení

Úprava článku! (blbá paměť)

Letošní léto není dvakrát slunečné, ale i tak se leckomu z vás může stát, že se začne při lezení potit jak vrata od chléva. Že smrdí na písku 14dní používaná flanelová košile, to nikoho nepřekvapí. Pískaři nikdy nebyli zrovna moc do parády.

Horší je to se opocenými dlaněmi a prsty - když nejsi rebel a nebo nepádluješ těžkou dardu, pravdě podobně si v Ádru nedopřeješ útěchu bílého zlata. Zpocený jak Louka, když si dáma odloží kabát, pak přebíráš kyselé ryby vysoko nad kruhem a myslíš na nejhorší. Fuj!

Kdysi jsem se rozpovídal s Adámkem na téma údržba rukou při lezení a dostala se řeč na pocení. Byl jsem mile překvapen, že prý existuje super mazačinka jménem ANTIHYDRAL, kterou si namažeš na tlapy noc před lezením a další den se Ti ruce prostě nepotí.

Samozřejmě to není dvakrát zdravé pro pokožku, takže imrvére být napatlanej od podpaží k patě není na místě. Ale na víkend před lezením na písku nebo před závody proč ne. Nemusím těm bystřejším z vás napovídat, že po použití tohoto Skotova leštidla by bylo záhodné si ruce ošetřit nějakým hydratačním krémem.

Ale! Problém je vyšší cena a špatná dostupnost. Adam mi říkal, že je kupuje ve Švýcarsku v lékárnách a jinde jej moc nemívají. Nemám zrovna čas lebedit moc na netu, tak kdyby někdo pošéfoval objednávku po netu, rád se připojím.
Mezi další přípravky na vysoušení rukou patří Anhydrol forte, Driclor a řada dalších. Recenze najdete na netu. např:http://dave.scottishclimbs.com/2010/12/04/drying-out/
Safety Third!! Čaj.


Chlorid hliníku je účinný antiperspirant, který se aplikuje na kůži k ovládání těžké nadměrného pocení (pocení). Funguje to tak, že blokuje potní žlázy. To způsobí, že tlak tekutiny uvnitř potních žláz, jejichž cílem je místo, kde se vypne výrobu potu. antiperspirant se používá před ulehnutím do postele v noci a mělo by být vyprán v ranních hodinách. Neměl by být znovu použity během dne. V průběhu času se zastaví pocení v průběhu dne a kolikrát použijete antiperspirant v noci může být snížena. (Viz informační leták dodaný s tímto lékem na další podrobnosti.) Tento lék by měl být používán pouze v malé oblasti kůže, tj. v podpaží, ruce ani nohy, aby se zajistilo, že žádné nežádoucí účinky z rozšíření blokování pórů a bránění pocení .