Někteří z brněnských lezců se právem mohou považovat za komplexní sportovce. Když by podstoupili zátěžový test na ergometru, tak by pravděpodobně výstupová data o jejich kardiovaskulární soustavě naznačovala, že mají velice dobrou fyzičku. Bohužel jsem přesvědčen o tom, že těchto lezců je pod skalami menšina.
Kdysi dávno jsem na FSpS prováděl test se sporttestry při lezení různě obtížných cest na skále a porovnával přitom lezce 9- úrovně a lezce 7 úrovně při lezení stejných cest. Výsledek byl vtipný. při lezení lehčích cest měl papírově slabší lezec menší TF než ten "silnější" a to až do stupně 7, což bylo na jeho maximu. Proč?
Devítkový lezec byl totiž ukázkový tip specificky zaměřeného sportovce, který měl vytrénovanou pouze speciální sílu a vytrvalost vhodnou pro lezení těžších cest. (izolovaná síla předloktí-fixátory prstů, sv. vřetenní...,svaly nadloktí, předních ramen atd.) Ten druhý sice nedosahoval téže lezecké úrovně, ale aktivně běhal a provozoval i jiné sporty kromě lezení. Výsledek vyšší TF jasné ukazuje v čem má mnoho výkonostních lezců velké problémy: ve všeobené vytrvalosti, sportovní všestranosti ze které lze často čerpat pozitivní transfér do lezení.
Vtipný je rozdíl mezi přístupem vrcholových horolezců, kteří zalezou metry v těžších cestách, hrnou to jak pile a po lezení vytáhnou trenýrky a jdou si na 45minut zaběhat - například David Šťastný, Mára Holeček - to jsou podle mně sporťáci. Oproti tomu jsou tací, kteří se rozlezou v jedné cestě a potom stráví den v hodinových periodách při zkoušení pěti kroků při zalamování prstů naruby a sezení v rybářském křesle. Jasný proti gustu...sic!
Tak nějak mi tu vychází příměr sportovec - pohodlný zevl. Jsem například přesvědčem o tom, že druhé skupině pomůže rozlézt se ve 3-4 cestách a dvakrát týdně jít si zaběhat a naopak té první skupině čas od času pozlobit cesty na hranici svých možností. Buďme sportovci!!
Btw: Kvalitní oblečení na běhání má své výhody: nepatrná hmotnost, rychlé přeprání ve vodě a prodyšnost při běhu. Dohromady se botami to je malý pytlík pod skály. Tak koho uvidím po lezení ve Sloupu utíkat k Pepovi po vlastních? :)
Až zavřou most, budeme tam běhat všici. A kdy tebe uvidíme v Rybě?;-) Willhem
OdpovědětVymazata jak moc je dobré hrnout "pod pilou", případně jaké pauzy a jak moc na krev..... taky jak moc řešit pohyby, je lepší z tréningové hlediska kroky lézt víc statičtěji a fixovat nebo je to jedno a jen mě to víc ničí???
OdpovědětVymazatjinak zajimavý článek, klidně další věci rozviň hlouběji....
a vildova otázka není vůbec od věci! sem tě neviděl tak 4 měsíce, ty chobote!!!!
jinak dík! asu
No je to kluci řehole, prošel jsem si takovým zajímavým obdobím a vyšel z něj nový a lepší :) Lezu a Ryba doufám výjde i s počasím, mám v plánu ještě repete Matterhornu a možná teď hnědáka...do hloubky to rozvinout samozřejmě můžu, ale málokdo má chuť číst sáhodlouhé eseje, to je spíše na pokec u sodovky:) Jedno ti můžu ale řící stoprpcentně, lezení statickým způsobem je skok zpět do 80 let. Na tréninku AN je to možné jako nácvik OS lezení s delšími prostojy na chytech. Ale i to je krok zpět, dopadl bys jako Zátopek - budeš mít fyzičku, ale zkazíš si lezecký styl. Podívej jak leze OS Adam...č
OdpovědětVymazatok,ok...pobavíme se teda pak... jen ještě s tím lezením jedné cesty za druhou...do jaké míry (asi bolesti) je dobré takto lézt, případně jaké pauzy....asu
OdpovědětVymazatHehe, záleží jaké cesty lezeš. Na hranici OS, tréninkové na stěně, na skále - AE, AE-AN, AN...Macleod to popsal tak: Někdo si myslí, že 10cest za den je hodně. No a jsou tací, co si dají 10 cest na rozlez a potom teprve buší...všechno je relativní.čaj
OdpovědětVymazatmaš recht necháme to na putyku....a.
OdpovědětVymazat