pátek 31. srpna 2012

Tolčok


Není snad potřeba dopodrobna popisovat, co se té noci stalo, neboť to všichni snadno uhádnete - Ta čajina byla rozdresovaná a celá rozláfaná přichystána na rozlousknutí a myslela, že lukovat na starýho dobrýho strýčka, jak před ní stojí celej bérovej a napérovanej je ta nejbolšáčtější sranda. –ab-
Chvíli mi ješjo tůklo, než sem ixplejnul zásadní raznicu mezi henddžobem a bloudžobem. Nož to už sme pošli v tu klasickou výlevnu za uglom obžerstvení co fejsuje jako obyčejná četvjorka. Když ti v karmanoch zbydou ňáky chcechtáky, je jisté, že máš o věčerinku solidně postaráno. Popiješ s pár bučima a oslavíš třebaž ritúrn v drahou vlastičku, bo odpáliš rocketu a hedkou ti může projít pár žiraf, či serdcem si nechat prohnat pár engry olifantů.
Rýževou sistěrku sem ani nemusel dlouho přemlouvat, byla redy pro jakoukolif zlobnosť. Nakaněc přeci i čojs jak u věhlasného reproduktora skřížit fúty, hírovat járblovou musiku a sdať se atmosféře z posledních augustových nóčej a podobnýmu físizu. Ždal jsem, že mítnem i ňáky blaženy, či mladý ptičky, nož destiny měla spíš narůžovělou barvu a přeciž procvieta-li se dejem v lezbě, nemůže najtem s kobietami. No možná to neplatilo pro vsje. Kroľ Vilém fajnli odhodil kecy za svou hedku a ručky jůsl i na hravější věči, než visitbu na koulích, či na stójke. Drinkli sme tak pár glásu piva, stakanečků rezavé a jak klasicky, skončili opět bez děng v ubogich benčech v ixpektnejšnu ránečka, keré by nas opět vernulo v realitu. Neřek bych, že tualety budou najcharošejšii plejs, no opět to byl Vilibád, kdož nás konvicl o opaku. Bjůtifl je na tom i to, že ho vůbec nevíluje hurtovat savěsť, když se tak getne v spíče piček okolních nabušených spiček… Neveril bych, že to fankšnuje, no noč si vždy fajdne záminku. A o tom to vlastně vsjo asi je. Charóšie neVierné najty, deničkařské bukvolíny!  

úterý 28. srpna 2012

Doplňky výživy pro lezce 1 - Gainery a Proteiny ve zkratce.

Dostavám poměrně často dotazy na vhodné doplňky výživy ke sportovnímu lezení. Nejsem právě ten, nejzarytější fanda velkého užívání výživových doplňků. Racionální pestrá strava by měla tvořit vždy základ jídelníčku. Je to sice profláklé klišé, ale pravdivé. U sypaných výživových doplňků opravdu nepoznáte jak dlouho bylo to či ono naskladněné, navíc se dá poměrně úspěšně pochybovat o vhodných podmínkách ve skladových prostorách. Jsem názoru, že je lepší mít v mrazáku rybí filety a zmražené krutí a kuřecí maso k přípravě nouzového jídla, než daný přísun bílkoviny nahrazovat například proteinovým nápojem nebo gainerem.

Ale v mnoha případech jsou právě doplňky výživy ideálním řešením pravidelné stravy, zvláště v tréninkově náročných dnech a v přípravném lezeckém období. Tak co by se mohlo nám lezcům hodit baštit za speciální pochutiny? Zde je stručný výběr doplňků, které lezci často používají : nebudu se pouštět do podrobných analýz a hypotéz. Od toho je specializovaná literatura a mnohé zdroje na internetu. Zkuste vnímat tento článek jen jako takové malé seznámení s tímto tématem. Budu v budoucnu pokračovat dalšími díly o doplňcích.

Gainery - Tento sacharido-proteinový koncentrát mají lezci ve zvyku popíjet po bouldrovém posezení třebas u šéfa na Fritu v Brně. Po dvouhodinovém boulderingu je potřeba doplnit glykogenové rezervy a urychlit tak potréninkovou regeneraci a zároveň příjímat stavební hmotu pro svaly. Nezapomeňte však na jednu věc: Gainer, jak název napoví, primárně vznikl pro pooperační nabírání energie a váhy pohublých pacientů. Obsahuje celkem dost energie a zejména pokud je koncentrace bílkovin oproti sacharidům třeba pouze 14% je určen spíše pro energeticky náročné aerobní sporty. Proto bych takový koktejl doporučil spíše po náročném vytrvalostním tréninku, po boulderingu bych se přikláněl k 30% bílkovin a navíc v obou případech se hodí popíjet gainer pomaleji.


Proteiny -  Jedná se o nápoje, které dodávají tělu potřebný přísun bílkovin pro tvorbu svalové hmoty. Nezapomeňte, že i při přísném udržování váhy nebo hubnutí je potřeba mít dostatečný svalový základ. Například při hubnutí 5kg  v ideálním!!! případě zhubnete +- 2,7kg tuků, 1,3kg svalů a zbytek vody. Poměr přísunu bílkovin ve stravě by měl být dán skutečností, zda se nacházíte v regenerační nebo růstové fázi a zda se zaměřujete spíše na krátké silové záležitosti - bouldering (více), nebo jste hubení vytrvalci a potřebujete příjmat zejména palivo pro činnost svalů (sacharidy). Proteinové nápoje bývají zejména v přípravném období lezců hojně využívány. Liší se od sebe obsahem bílkovin, stravitelností (PER) a rychlostí vstřebávání. Nejrychleji se vstřebávají nejprodávanější syrovátkové (whey) proteiny, které se konzumují po tréninku. Pro doplnění bílkovin na noc se využívají spíše pomalejší kaseinové nápoje, které vstřebávají postupně přes noc.

O  podrobnějším dělení, předštěpených proteinech, způsobu zpracovní, dávkování, dusíkové bilanci  a laktózové intoleranci atd. si můžete přečíst třeba zde: http://www.aktin.cz/clanek/11-proteiny-i-cast  Nepíšu pro kulturisty, ale pro lezce a tak se nebudu pouštět do tématicky hlubších vod.

 Běžně si v sezóně vystačíte s gainerem, ale na náročných výjezdech s nemožností konzumace vhodného množství bílkovin se hodí mít proteiňák nebo proteinové tyčinky vždy po ruce.  Při nabírání si uvědomte, že svaly rostou cvičením, ne pouze konzumací proteinových nápojů. Nezapomeňte také na to, že v přípravném období se hodí si vypracovat svalový základ, ze kterého můžete vycházet.
Čaj.

Na trhu se objevuje mnoho rozmanitých výživových doplňků, jeden dražší než druhý a přitom firmy často základní látky se nakupují ve velkém od stejných světových velkovýrobců a od sebe se moc neodlišují -  spíše jen ochucením a formou zpracování.

Tento blog je nekomereční, ale upřimně mám nejlepší zkušenost co se týče poměru cena-výkon týče se suplementy firmy Smartlabs z Brna. Namátkové studie u nich zjistily ještě vyšší koncentraci bílkovin než bylo udáno na obalu a nevíc jsou chutné. (Šéf je také používá ve Fritu.) Firma má pevné koncové ceny u všech e-shopů, ale mám možnost nakupovat za velkoobchodní ceny a tak když by byl zájem, můžeme se domluvit na hromadné objednávce. Stačí mi napsat mail na: cajj@post.cz

Hodím sem pár tipů. Zbytek Proteinů a Gainerů a další informace nejdete na www.smartlabs.cz

Smartlabs Chow protein:
  •   Dodá tělu energii a potřebné živiny pro svalový růst a regeneraci
  • výjimečně vysoký obsah esenciálních a zvláště větvených aminokyselin (BCAA)
  • obsahuje 70% nejkvalitnějsích bílkovin
  • excelentní chuť bez chemických přísad a konzervantů
  • bezproblémová stravitelnost
  • neobsahuje aspartam ani acesulfam K
  • bezkonkurenční poměr cena/kvalita na trhu

 

 

 

Smartlabs Chow protein je vhodný pro:

  • maximální nárůst čisté svalové hmoty a zvýšení její hustoty (anabolická funkce)
  • podpora regenerace a omezení katabolizmu svalových bílkovin (ochranná funkce)
  • doplnění bílkovin ve stravě u těžce trénujících sportovců
Smartlabs Fusion Gainer :
  • dodá tělu energii a potřebné živiny pro svalový růst a regeneraci
  • obsahuje jen ty nejkvalitnější složky a je téměř bez tuku - 28% bílkovin, 1% tuku
  • vyniká bezkonkurenční lahodnou chutí a perfektní stravitelností
  • neobsahuje aspartam ani žádná umělá sladila či barviva

 

SMARTLABS FUSION GAINER je vhodný pro:
  • maximální nárůst svalové hmoty
  • podporu anabolický procesů v organismu
  • maximální nárůst síly
  • doplnění energie po zátěži
Další výživové doplňky zase někdy příště. Čaj.

úterý 21. srpna 2012

TRX - tréninková revoluce?

Legendární Američan John Gill byl nejen vizionářským průkopníkem boulderingu, ale proslavil se také využitím systematického gymnastického tréninku ve své lezecké přípravě. Slavné jsou jeho fotky z knihy Rockstars, kdy předvádí neskutečné gymnastické mazačinky ve stylu starých jesenických mistrů.

Zatímco během let experimentování k dosažení maximální a výbušné síly prstů se časem vyvíjely účinné metody jako systemboarding a campusboarding, tak v tréninku síly celého těla a jádra zůstaly staré metody takřka nezměněny.

Starým sokolům za velkou louží docvaklo, že se ve velkých převisech  bude  hodit umět provést váhu vpřed, váhu vzad nebo vlajku, aby jim v dachu nevypadávaly pastelky. Pro kompenzaci tahového přetížení při lezení zase zabíraly tlaky ve formě kliků ve stoji na rukou, klasické kliky aj. Preferovaly se kromě shybů a fixů zejména průpravná cvičení pro cvičení na kruzích, která však vyžadovala pomalý, systematický přístup a nemalý silový základ.



Lezecky rozmanitý pohyb a dané svalové úsilí těžko napodobíte v sedě na lavičce s činkou v ruce. . Nejen, že se cvičící v posilovně zaměřují často jen na určitou izolovanou partii, ale většina tradičních cviků bývá prováděna převážně v sagitální (předozadní) rovině. Vzniká tak horší spolupráce mezi svaly při komplexnějším vícekloubovém pohybu a tím pádem celková neefektivita práce svalů ve všech třech rovinách ( zejména v tranverzální r.), ve kterých svaly při lezení pracují.
Systém TRX bylo původně využíván  pro trénink amerických vojáků, později jeho komplexnost začali využívat trenéři v kontaktních sportech a získával si čím dál větší oblibu ve všeobecné přípravě v mnoha sportovních odvětvích.  Jedná se o závěsný systém dvou popruhů s madly pro ruce a nohy, které leze zavěsit na jakýkoliv pevný bod vyšší 180cm, popřípadě i za dveře v pokoji.

V cvičení se využívá tělesná váha a obtížnost cvičení se určuje úhlem při provádění cviků. Žádné přepínání stupňů, stačí krok dozadu či dopředu a je rázem z koloběžky pěkně těžká písemka. Jako největší přínos v cvičení TRX vidím v posílení tělesného jádra - přechodu mezi horní a dolní polovinou těla, kde má většina lezců rezervy. Mnohým lezcům (včetně mně) dosud k nějakým přelezům stačily silnější prsty a zbytek stál za vyližprdel. V ČR obecně zpravidla silné prsty stačí, ale proč si trochu nespravit fyzičku a k tomu navíc poměrně zábavnou formou.

Pěkně si třabas zaběhnete 20minut do lesa, pověsíte si popruhy na konár a v 15minutách kruhového tréninku se můžete naprosto zničít, příjemným výklusem pomažete zpět domů a máte rázem nárok na tři balíčky chipsů a 9 piv u večerní telenovely.




Nebudu Vás trápit zásobníky cviků, bližším popisem druhů cvičení na TRX a biomechanickými poučkami. Pěkný článek o závěsném systému TRX má Honza Caha v článku: http://www.aktin.cz/clanek/1566-trx-posilovaci-zavesny-system

Kdyby jste plánovali domů koupi tohoto 1,5kg zázraku na kterém trénuje mimojiné třeba Jason Kehl, Magnus Mitboe a mnozí jiní vrcholoví lezci, tak výhradní distributor v ČR je firma 3Dfitness ze Žamberku, kde je officiální TRX k mání za +- 3900Kč. Na aukru však bez problému najdete totožné nové zboží dvakrát levněji. A za 1500,- až 2000,-Kč je to vynikající dárek pro celou rodinu, nebo jen na ozdobu a frajeřinku před návštěvama. Rozhodně doporučuji.


Základní cviky pak naleznete v mnoha verzích na youtube, nebo v instruktážním DVD. Kdybyste chtěli doporučit nějaké speciální cviky vhodné pro lezce nebo si jen zatrénovat na TRX, stačí se domluvit na termínu a zastavit se do Fit4All centra, kde se vám jako certifikovaný trenér TRX budu věnovat. Od září budu brávat popruhy také do Boulder Clubu, tak se třeba potkáme i tam.
Čau Čaj.

pátek 17. srpna 2012

Afterparty


Hajzl, pajzl, to je těžká lambada, u Sinků si hovjej, ty starý hovada… 

Žrasa bylo dosti, navíc chutného. Kompanie vesměs zachovalých –cetníků, mnohdy málo hlučných. Atmosféra řídce nasycená CO2, chvílema hřejivého. No a pak stačí jen pomyslet na kouzelné slůvko Vilém a je každému jasné, že bude druhý den v řečech i kdyby se vůbec nekoupal s půlnocí v slané vodě lelkovické kaluže (a nahej). A i kdyby to maskoval popíjením birrelů a střídmé konverzace s nevázanými hosty. Bo by se dokonce chtěl schovávat pod roušku nočních her se šprckou... Každopádně víme že v tom Šára s Léňou byli nevinně. (Bača za půl bodu)… Projistotu se to ještě chtělo zamazat synchonizovanými skoky v plivátko a býčími zápasy, ale prozíravá hostitelka vše utnula už při pomyšlení….. A přejže mladost starost. Tedy práci čest!
 















  



P.S. – příště věřím, že bude átrium klimatizované (má drahocená kůže špatně snáší výkyvy ranních teplot v kombinaci se slanou vodou, hořkým pitím a čirým vzduchem)

neděle 12. srpna 2012

Paso doble

Ty stíny proti hoře kolmých holých bloků vzrůstaly a zas náhle poklesaly s časem. Ty stíny bradaté plakaly lidským hlasem, po jasné hoře klouzajíce řadou tichých kroků.

Nepřenosnost jistých zážitků z nich dělá tak trochu jedinečnost…. Sem si takto chtěl odsednout, že už nemůžu, ale ne a ne zatlouct pořádnou jedničku. Dalších dvacet minut je stejných, akorát s tím rozdílem, že se mi podařilo sezout z lezky… Po nedorozuměních na podávacím fixu v hlaholu okolní bouře výchází až na třetí jedničku jistota posedu, a já tak s výdechem konečně děkuji čemukolif…. I když takto na mě vyšel klíč, Kubovi zůstává, stejně jak v úvodu, ta černá práce s dotažením délky… Bilance po čtyřech, či pěti hodinách? Dvacet metrů a jistota, že dál to bude ještě horší…. Návrat do pohodlí bivaku stíháme právě za pět dvanáct před další bouřkou. Sedám na okraj terásky a pozoruji eleGanju pohybu kapek. Vydržel bych tak sedět asi dlouho, pokud by se nesetmělo a pokud by se zdálky neozývala hudba techna (a prejže zóna klidu…). V duchu se směju, kompanii Kuby, bych v tu chvíli rači směnil za kobietu, pak mi ale docházi, že bych sem nejspíš žádnou nevytáh. Škoda, mohla by být větší sranda…
O necelý týden, stejná kupa šutrů, nož pokus do stěny od západu. Hlášená je malá a o to kratší přeháňka…. Trpělivě s Pirem čekáme v štrbině před slaněním, když naráz se déšť mění  v kroupy… Útěchou naštěstí zůstáva odhodlání a teplo oblečků…. Po chvilce zase změna a začne chumelit jakože fést, jak někdy v lednu. Opět se směju a nezbývá než začít si zpívat. Tímto je nakonec vše zahnáno a po dvouhodinovém otálení riskujem sjezd pod stěnu, kerou v zápětí shledáváme jako vcelku vkusně orosený vodopád. Co naplat, aspoň večer v Průmce rychlejc příbývaj pivsoni…. Hold to je tak, dyž člověk podlehne tichému volání….. A příště?...... Třeba máj v dubnu….  

úterý 7. srpna 2012

Běh Broumovskými stěnami 2012

Čau vespolek, komu voní běh, tomu voní příroda. Řeči se na netu vedou a voda v přírodě teče. Takže mám pro vás otrlejší, sportovněji založené jednu výzvu od kamaráda Zomby z Police nad Metují.Bude to Peklo, zvlášť pro méně trénované jako já, ale je to výzva. Kdosi štěbetal, že je závod náročnější než maratón :)) Tak kdo se přidá? Já poběžím. Čaj.

V sobotu 1.září 2012 v 10:00.

pořádáme 25. ročník terénního běhu na 25 km
BĚH BROUMOVSKÝMI STĚNAMI
Prezentace: od 9 h na zastávce autobusu Police n/M., Pěkov, Hony na trati 640101 Náchod - Broumov
Startovné:
50,- Kč, mládež 30,-
Kategorie:
mládež do 18 let, ženy, veteránky 35, muži, veteráni 40, 50, 60
Trať: délka 25 km, značně členitá, s řadou malých i velkých převýšení, zejména mezi 22.
a 24. km je převýšení 220 m! Povrch je převážně měkký
- lesní cesty, místy jsou pískovcové kameny a schody a cca 1 km asfalt.
Start:

Malé Hony- lesní silnice (1. km) žlutá tur. značka, silnice - Honské sedlo (2.km)
vlastní značení, Honské sedlo - pod Kačenkou (3.km) modrá t.z., pod Kačenkou –
sedlo (4.km) vlastní značení, sedlo - Hvězda (6.km) žlutá t.z., čaj, Hvězda - Slavný
(11.km) červená t.z., čaj a sušenka, Slavný - pod Korunou (14.km) žlutá t.z., pod
Korunou - nad Pánovým křížem (15.km) zelená t.z., nad Pánovým křížem -
Božanovský Špičák (16.km) kontrola – Pánův kříž (17.km) žlutá t.z., čaj a
sušenka, Pánův kříž – Signál (bludiště)oví hrádek - Řeřišný (21.km) žlutá t.z.,
čaj, Řeřišný- nad Machovskou Lhotou (22.km) žlutá t.z., nad Machovskou
Lhotou - Lhotský Šefel (24.km) - c í l (25.km) modrá t.z. + vlastní značení.
Celá trať je značena žlutými terčíky a šipkami, posledních 500 m žlutými fáborky.
Cíl: před restaurací U LIDMANŮ v Machovské Lhotě.
Převoz zavazadel zajištěn osobními auty.
Občerstvení 4x na trati čaj, sušenky a v cíli polévka.
Informace:
Jiří Beran, Ledhujská 400, 549 54 Police n/Metují, telefon do bytu 491543345.