úterý 1. září 2009

Rajbuňk

Rajbasy jsou prostě boží.Hudy říkal, že není nad to dělat devítkové kroky v rajbase deset metrů nad kruhem. Za takové chvíle, prý stojí žít. Nesdílím sice úplně přesně Hudyho nadšení, ale rajbásky mám moc rád.
Pjotr ne Mravenčí hoře slízl smetanu v podobě vrcholového výlezu.

Každý (nejen) pískař to zná: Níc nedržíš, pouze čumíš, stojíš , ani nedutáš a po desíti minutách to zkusíš. Jediné co tě drží na skále je víra, že ta noha na tření ti nesmýkne. A ona opravdu drží. Spolulezec tě navrchu poté drbe, co jako že jsi tam dělal tak dlouho, když to bylo tak jednoduché.

Ano, v rajbasech se nádherně stírá výkonostní rozdíl mezi prvo a druholezcem. Siláci často nestačí koukat, jak jejich jemné protějšky v rajbase běží jak lasičky. Vítězství techniky nad sílou. (nepočítám-li adršpašské dřepy na jedné noze)
´
Vzpoura na lodi v Adršpachu, leze Zuzka.

Zkusím si vzpomenout na některé rajbáskové cesty na píscích a vy friťákoví bušiči je třeba někdy prubněte - je to základní vzdělání každého lezce!!! Třeba se z vás po dlouhých letech stane takový samozvaný rajbákový specialista jako je Marek Golgbach !o)
Borec u druhého kruhu legendární cesty Decháč na Adršpšského Krále.

Labák- na levém břehu stojí typická rajbásková věž - Blueberry Hill ,na kterou vede fakt pár zapeklitých kousků. Z vlastní zkoušenosti mohu zmínit cestu "Ježiši Marja" za VIIIb.

Na pravém stojí zase Hektor, na jejichž rajbasech se dosyta můžete vyřádit. Doporučuji "Cestu pro Elišku" VIIc, "Prazdroj" VIIc, "Na prasáka" VIIc a pro odvážné pekelníky zde leží známý rajbák "Motolice" VIIc (na 50m lezení dva kruhy) od místních démonů-bratrů Wiengartlových.
Po levé hraně Orla vede známý rajbas Kosmonautické cesty. foto: www.lkp.cz

Prachov- zde je taky rajbasů nespočet, pouze namátkou některé představím.
Lehká klasika - "Stará cesta V" na Babinského, dále pěkné odjištěné rajbasové kroky vedou "Východní cestou" VIIIc na Svatého Václava (nejhůř dostupná věž na Prachově), monumentální "Kosmonautická cesta" VII na Orla. Známý a obávaný "Onánuk" IX na Rektorky se kterým jsem ještě neměl tu čest, jisté však je, že se jedná o vysokou školu rajbasovou) Pěkně jsem se také kdysi vybál ve "Švagrově odkazu" VIII na Šikmou věž.

Pro rajbasové děmony zde již 36 let čeká na první opakování známý psycho-rajbák od Mocana s Nežerkou "Mzda strachu" IX na Kladivo. Ale pozor! Důvod proč cesta dosud nebyla zopakována tu jistě bude. (a nemyslím zrovna všudypřítomný mech)
Kitzbuhel, foto: www.piskar.cz

Adršpach- stojí zde ukázkových rajbasů habaděj. Mnoho jich vede na Tyroláka, například známá "Jódlovačka VIIIa,
kultovní "Kitzbůhel" VIIIc na Vinetua,
"Otisky prstů" VIIIa na Pyramidu,
lehce zarostlý "Převozníkův nářek" VIIIb na Vlčáka,
"Měsíční prach" VIIb na Křídlo,
"Skotovo leštidlo" VIIa na věž Sirael a v okolí poházené rajbáky od nejlehčích "Snadný výlov" V na Mníka po ty těžší "Vzpoura na lodi" VIIc na Bounty a "Blues pro Bláznivou holku"VIIc na Malý roh.
Hodně ostrý je vrcholový rajbák cestou "Letecká" VIIIa na Milence a příprava na takový quest může být například "Decháč VIIIb na Krále od stejného autora Karla Hauskeho.
"Flek" VIIIa na Karbaníka,
bohužel osolený "Konec světa"VIIb na Orla,
hodně vypečený "Rainbuňk" VIIb na Bratraneckou s dodaným kruhem
a pro začátečníky například všechny cesty na věž Járková (minulý týden přibyla další pěkná linie úplně za hranou vpravo!)
Vybíhačka na Járkovou.

Né tak těžký, ale dost morálový je výstup "Račí" VIIb na Basu od psychouše Ilji Špitálského.
Rozhodně nedoporučuji cestu s jasným názvem "Nesmeky"VIIc na Rybanu, kde záhadně chybí vykřičník v průvodci a já se vybál snad nejvíc v životě, když mi smeklo :-))

Jak dokáží potrápit lehce vyhlížející a trochu osolené rajbasy můžete zjistit i v přidaném videu, kde vápencová myš Jan Mrduštík leze oblíbený quest "Bačkorkas"VI na Rumburaka.
No nevyjeli byste to na kole?? http://www.vimeo.com/6378797
Nedivte se pak, že Mrnda nadával jak dlaždič :-)))
Bačkorkaz v mrndově podání.

Chtěl bych jen zdůraznit, že vybrané cesty jsem vybral celkem narychlo, takže kdyby někdo měl nějaký tip na doplnění, byl bych rád, kdyby se o něj podělil.

Dále nemusím doufám připomínat, že lezení na písku předpokládá jistou připravenost v zakládání jištění a technice lezení a já rozhodně nepřebírám zodpovědnost za to, když se v některé ze zmíněnýchcest zrakvíte.

Přání dobré polezenice vám přeje Čaj.

4 komentáře:

 1. Dobré videjo. Kam čaju chodíš na ty audio záležitosti?? :))
  mára

  OdpovědětVymazat
 2. Hihi, to je moje oblíbená písnička. Ale v originále Mrnda pičoval taky jak mourovatej...to abyste si nemysleli. nejhorší na cestě Bačkorkaz je fakt, že když vypadneš pod kruhem, padáš přímo do hoven od turistů, což je pro mnohé z nás celkem nepříjemná záležitost.

  OdpovědětVymazat
 3. Marek is da king! :D

  OdpovědětVymazat
 4. Doplním info a zvukovém doprovodu. Luboš pochází z Kochavce, což je synonymum prdele pro nás, všechny v okolí Slavičína. Je to taková řiť kousek od hranic, ale je tam pěkně.

  Lubošovi se tam tehdy něco pomrdalo na lakatošovi kousek nad Valentovou když měl úkolovku a místo toho aby něco udělal, tak prostě opravoval. Natočil to jeho kámoš co mu přisel pomoct.

  Pro zájemce, najděte si na mapách kde to je.

  A tem co nevedi kde je Slavicin doporucuju vratit se do zakladni skoly (pokud by tu vznikly nejake prolemy)

  OdpovědětVymazat