Nakoupíš bordelmatku (hlavně nějakou cizí-Moon, Metolius), pletenou čepici, boulderpytel, propocovátko, fajfteny či evolvy a spolu s nějakou pěknou kérkou to by v tom byl "divoký pes", aby jsi nějaké to 7C nevylezl.
Vercajk už teda máš. Nabízí se však Nerudovská otázka- Kam s tím?
Kolem Brna však neleží žádný Fontainebleau, pískovcové valouny lze nalézt tak na Chřibech, žulové až u Dobré vody na Vysočině. Tedy žádná sláva. Pokud nemáš chuť si prolamovat prsty naruby v Adámkových masterboulderech v Krase, kam jinam? Chřiby svojí strukturou až na jedno místo nenabízí potenciál k lezení extrémně těžkých boulderů. (opravuji boulderů kolem 8A a výš) Ale o tom místě kde to lze, chci mluvit. Je to Kozel. Samozřejmě nejedná se ten lahvový, ale o nejznámější skálu v Chřibech. Ve své severní stěně utvořil příhodné místo pro koncentraci těch nějtěžších boulderů. Nesmazatelně se zde zapsal nestárnoucí Tomáš "Svišť" Pilka, který zde přelez všechny boulderové směry+ další varianty variant atd. V minulém roce dokonce i boulder za 8A, což rozhodně stojí za zmínku.My jsme aktuální víkend po krátké improvizaci zamířili na toto místo, neboť se jedná o jednu z mála lokalit v Chřibech, kde se dá jakž takž lézt i po dešti. Hned po příjezdu jsme zjistili, že jsme nebyli jediní, kteří si to mysleli. Po chvíli přijel Uhřa s Terkou, Káčulem a Vilémem, dále kluci z Hodonína, Liškut se ženou, Adélkou a Vykoušem. A nakonec i Svišť, Věrka Kostruhová a Kuba Novák. Takže zde bylo celkem rušno.
Vykouš-spárová veverka.
Holky si po mne žádaly spárovou lekci a dobře jim tak, neboť škvíra Diretissimy nedala jen tak někomu. Peťa Bertíková ale ukázala srdce bojovnice a rvala to skvěle stejně jako nabušený friťákovský démon Vykouš. Ale to bych trochu odbočoval, psat jsem chtěl o boulderingu.
Zatímco ledva vylezli z teplých doupat aut, obkládali lezci severní cíp Kozélka svými matračkami jako by se měl strhnout nějaké grupec. Svišt říkal, že tolik matrací na Kozlovi nikdá nepomatuje...
Spoďákovník- bekendový způsob.První cíl byl lákavý boulder "Spoďákovník" za 7A, který je ke shlédnutí na http://www.climbers-uh.net/videoklipy.htm v podání autora. Zde jsou dva druhy přelezu, bud bekendovým výtlakem nebo křížem do bočáku- komu jak co sedí. Například Věrka to dokázala dát jen jedním způsobem, Vilém též (ale Flash mu unikl o fous). SD varianta je za 7B. Končí se výlezem do madel cesty Podkova.
Křížový způsob.Své kvality ukázala Věrka Kostruhová při flash bezejmeného boulderu za 7A+ či 7B, který začíná SD jako Spoďákovník, ale skáče se pravou doprava do obliny a přes přídrže a srovnání levou do dirky a nahoru. Zde pohořeli i silaci jako Uhřa či Vilém. Existuje zde ještě varianta z obliny výlezem doprava a ta je tak za 7A
Nejmenovaný boulder 7A+/B.Mezi staré klasiky patří boulder Fialka ze sedu 7C, kdy už název dává tušit, že se začíná čo skoro u země a to SD nástupem do cesty Fialka- překvapivě. Uhřa v Mulholland Drive.
Z druhého chytu zmiňovaného boulderu, což je taková všivá oblina začíná búlder Mulholland Drive 7C+/8A, ve kterém se poposkako-traverzuje do nástupového chytu Spoďákovníku a tím hore. A kupodivu spojením posledních 2 jemnovaných kousků vznikl 4.12.2008 z rukou Pilkyna první 8A na Chřibech a to Mulholland Drive SD 8A. Kroky v podání Věrky a Uhři vypadaly opravdu, ale opravdu prefikaně...ze své strany tomu dávám rok, maximálně dva:)
Z druhého chytu zmiňovaného boulderu, což je taková všivá oblina začíná búlder Mulholland Drive 7C+/8A, ve kterém se poposkako-traverzuje do nástupového chytu Spoďákovníku a tím hore. A kupodivu spojením posledních 2 jemnovaných kousků vznikl 4.12.2008 z rukou Pilkyna první 8A na Chřibech a to Mulholland Drive SD 8A. Kroky v podání Věrky a Uhři vypadaly opravdu, ale opravdu prefikaně...ze své strany tomu dávám rok, maximálně dva:)
Aby těch hovězáren nebylo dost zmíním ještě boulder Pícha Předchází Pád 7C/C+, kdy se začne SD Fialkou a traverzuje se pod cestou Zlínská (ale bez těch děr madel) do koncového madla Spoďákovníku. Samozřejmě, ze stoje je lehčí.
K samotným nástupům do cest Filka a Zlínská, tak to může být tak 6C, ale pozor- když se vrchní lišta naskakuje je to prej šizung- v tom případě jsme Liškut a já Šizungové bo jinak to nešlo. Na těch ojetých nástupových stupakách sebou Dejv mlátil jak cigaňa s děckem a nezbylo jiné řešení než Superman-kdyžtak vám vysvětlí jak na to :-)
Liškut se podivuje nad obtížemi, které mu cesta přichystala:-)Další lahoda je Varianta do cesty Kouřové, která je psaná za 9-/9. Po divoké slovní potyčce na lezci Kuba Novák stručně všem vysvětlil, kde že je jádro pudla. Jde o to, že 9-/9 sedí k originální variantě, kdy člověk leze prakticky po pravé hraně- to byl 1. průstup od Sviště tímto směrem a odpovídá bouderu za 7A . Lezci jsou ale šmelináři a všimli si, že vlevo za hranou jsou schované dobré obliny a tímto stylem na medvěda je to značně jednodušší- odpovídá 8+/9-. Leze to tak i Viktor na videu: viz.http://www.climbers-uh.net/videoklipy.htm -úplně dole.
Naznačené směry-trochu chaotické, ale přece.Obrázek ke stažení: http://uloz.to/1583854/kozel-bouldery.JPG
Na závěr Svišť udělal ještě traverz úplně zleva Přímou variantou do kouřové a natraverzoval do boulderu Pícha...a tím do Spoďákovníku....a tím až do Podkovy a tím až ke klasifikaci 7C+. Boulder se jsmenuje Betynka. Na ukázku tady nechám krátké videjíčko ve závěru dne kdy mistr ze zbytků sil pokouší právě Betynku.
Čajdo, docela jsi mě v pondělí po ránu rozesmál: Chřiby svojí strukturou až na jedno místo nenabízí potenciál k lezení těžkých boulderů... :-). A co Pečínkova a hafo těch 7C,C+, Traverz na Hřebeni 7C+ ? A kromě těchto definujme těžký bouldr ? Myslím, že ve Chřibech jsou bouldry od 6B nahoru již pěkně těžké a vypečené (narozdíl od některých cest s ulítlou klasou a pochybnýma variantama). Jelen UH
OdpovědětVymazatJeště jsem zapoměl pochválit tvoje stránky, moc pěkné ! Doporučil jsem Jarovi ať je hodí do odkazů na naše stránky, krásných fotek a článků není nikdy dost. Ať to leze ! Jelen UH
OdpovědětVymazatCaju, moc pekne napsane:-), i ta "parodie" na uvod:-)
OdpovědětVymazatpokac
David na tom videu vypada s tema rukama, jako by uctival Sviste jako boha:-)
OdpovědětVymazatPokac
No dobrá, samozřejmě máš pravdu, ale myslel jsem to ve smyslu těch opravdu nejtěžších. Třeba 8A a výš. Prostě na takovém křehkém písku se malé chyty dost často odštípnou. Pečínka je jasná- to je fakt.Ty oblinové pekélka jsou parádní. Pro mne je každý boulder těžký...slabost mám ale pro ty, kde větší námahu dá bouder vymyslet než jej přelézt. A propo - kdyby jsi měl chuť uvítal bych třeba nějakou informaci o boulderech ve zmiňovaných oblastech. Namrskal jsem na blog pouze nějaké fotky kamenů + něco málo( je to dost popletené), ale se směry je to těžší- názvy a klasa, však víš. Nejde mi o nějaké zpopularizovávní boulderů ve Chřibech, ale Ti co jsem zajedou alespoň trochu zjistí o jakou klasifikaci běží.
OdpovědětVymazatČau Čajdo, nešlo by ten nákres nějak hodit pod to jako odkaz na obr v plném rozlišení? Takle z toho člověk moc nemá...Thx a lot
OdpovědětVymazatM
no nějak se mi jebe zobrazování obrázků-nejde o rozkliknout pro zvětšení-něco zkusím vymyslet
OdpovědětVymazatRád bych ti Čajdo pomohl, ale přiznám se že i když jsem Pečínku objevil jako první pro bouldering na svých toulkách na kole (předběhl jsem i Michala, což je skoro neuvěřitelné při jeho aktivitě) a např. Hrana v roklince je můj prvovýstup - 5 min. před Svištěm :-) (mimochodem je to tvrdé 7A i když dnes olámané), boulderingu ve Chřibech se narozdíl od bráchy a Sviště tolik něvěnuju, takže informace by byly spíš zavádějící. A jak sám víš přemluvit tyto dva k nějaké průvodcovské aktivitě je zázrak a není se co divit, když jsme tam kdysi začínali jezdit bouldrovat, lidi znali jen Kozla a dnešní olámaná a vydrolená Pečínka (nejenom) díky nájezdům velkého množství lezců jim dává jen za pravdu. Jelen UH
OdpovědětVymazatA exkluzivně mám pro tebe Čajdo sdělení svého bratra, že průvodce ani směry bouldrů ve Chřibech ke zveřejnení sdělovat nehodlá z dúvodů které jsem psal předtím (u Sviště to bude nejspíš podobné), ale jedna vlaštovka přece jen: výrazná hrana v roklince (v článku Pečínka č.1. čtvrtá fotka odspoda, bouldr a) se jmenuje Rukama to je nebo Nohama to není (jak kdo chce) obtížnost 7A+ (díky olámanosti). Jelen UH
OdpovědětVymazatJasný- díky za info a měj se.čau
OdpovědětVymazat