pátek 23. prosince 2011

Tip na čtení: Johny Dawes - "Full of myself"

Chlap by měl mít na skalách koule.

Johny Dawes - britská legenda morálového lezení, rozporuplný a vášnivý lezec napsal v roce 2011 svou autobiografii. Jestli to bude povedená tak jak Moffatova - budu plakat dojetím. Podle níže sdílených komentů od lezeckých celebrit to je pecka. Už se těším jak malý Darda až rozbalím balíček z Amazonu.


Více není třeba plkat: pěkný rozhovor je zde:Hned jak tuto knihu přelouskám ( do léta:)), tak třebas sesmolím recenzi.


"Written with devoted passion and brutal honesty, Full of Myself lays bare Johnny's bipolar mix of privilege and pain, wizardry and dysfunction. Master of friction and momentum, the living embodiment of poetry in motion turns his hand to pen with great effect."


Leo Houlding

"It's brilliant - frank, funny, telling his full life story, not just the climbing. And the climbing accounts are riveting as well. A great read from cover to cover."

Sir Chris Bonington

"Much like his climbing, his imagination leaps. This is a beautiful book about an extraordinary person. William Blake with sticky boots."


Simon Beaufoy (Academy Award Winning Screen Writer - Slum Dog Millionaire, Full Monty, 127 Hours)

"I don't climb, I ride bikes, but this book got me by the balls!!!"

Steve Peat (World Downhill Mountainbike champion)

"Johnny always seemed some kind of freak from the very first picture of him I ever saw. I could see positive freakiness that made him go out of the ordinary, to climb those things that must be admired and that should inspire many to come."

Adam Ondra
Video pro neználky. Čaj

2 komentáře:

  1. Vypadá trochu na fotce z mládí jak Mareček :)

    OdpovědětVymazat
  2. To jsem celej já za mlada. Krásné vánoční zamyšlení Čajíku. Tak mastny a kyselý. A kde seš vlastně na Silva? v Tatrach nebo Adru?
    m

    OdpovědětVymazat