Lezci jsou líní a vlastně až na vyjímky pěkně vyzevlovaní skalní povaleči. Speciální síla a vytrvalost je jedna věc, ale všeobená zdatnost srdíčka a plic, to je ovšem jiná. Ruku na srdce, není to s vámi žádná sláva co? Frťánka, špinku pod nástupem, hlavně aby to lezení moc nebolelo.
Avšak mezi všeobecnou vytrvalostí a speciální lezeckou vytrvalostí je spojitost. Je celkem logická - posunování AN prahu ( doba, kdy ti začne natíkat) vychází ze schopnosti transportovat co nejlépe do namáhaných svalů krev ze srdce a zpět. V případě, že budete chodit běhávat, tak práce srdce, plic aj. se příznivě projeví na vašem lezeckém výkonu.
To bylo velice ve stručnosti.
Na běhání jsou jedním z důležitých faktorů samotné boty. V dnešní době se díky moderním technologiím můžete mnohem lépe chránít proti otřesům a zvrknutí kotníku než tomu bylo kdysi v maratonkách. Na botách by se němělo ze zásady šetřit (to platí i pro lezečky) a je dobré mít tipy, třeba jaké modely jsou osvědčené a kdo mi nabídne krom pouhého prodeje i nějaké rady a doporučení.
Nechci dělat nikomu reklamu a ze zásady je tento blog stranou finančních toků. Ale pro ty z vás, kteří netrávili celé mládí na běžeckých trénincích se drobný tip může hodit. Asi na přelomu tisíciletí jsem se seznámil s Pavlem Baběrádem což je jeden z distributorů obuvi New Balance v ČR a také velice úspěšná vytrvalostní běžec (1.místo maraton Vídeň aj. , osobák 2:19 na maraton), který nabízel na závodech obuv NB za fajn cenu. Navíc se s ním dalo o běhání parádně pobavit a nechat si poradit.
Tímto způsobem Pavel Baběrád funguje dodnes. Má sklad na ulici Vranovské v Brně, když mu brnknete a domluvíte se, určitě si dobře vyberete z jeho pestré nabídky obuvi. Navíc v roce 2006 spustil s dalšími kumpány skvělý server www.sportsite.cz což je moc povedená webovka s informacemi o výživě, tréninku, poradenství a v neposlední řadě taky eshop. Možná se zde dozvíte něco zajímavého.
PS: Jasně, že mnozí můžou říct, že Diadora, Asics atd. jsou třeba lepší. Možná. Já byl zatím vždy spokojen s NB a parádním přístupem od Pavla a budu rád, když mi třeba dáte nějaké zajímavé tipy do komentů.
Čau Čaj.
NB doporučuju, poosledních pár let, co jsem ještě běhal, jsem je měl. Většinou terénní. Moc mi nesedly Mizuna a Adidasky. Je taky třeba dobrý vědět, jestli máte sklon k pronaci nebo supinaci, někteří výrobci už s tím při výrobě počítají. A stačí botky do 1500kč, chce to vychytat slevy.
OdpovědětVymazatTo bylo ode mě.
OdpovědětVymazatDošlík
v garáži(skladu) u Baběráda se dá pronace a supinace změřit na takovém došlapovém zrcadle...do 1500Kč jsou zde parádní kousky.č
OdpovědětVymazata pak že se na FSpS nic pořádného neučí
OdpovědětVymazatverča
jo a pěkná čepka čaju
OdpovědětVymazata dík za tip
v
První boty redukující pronaci a supinaci (tendence došlapovat více na vnitřní nebo vnější hrany chodidla) byly právě New Balance. Jelikož já došlapuji normálně, tak nemám s tím zkušenosti, ale pár známých potvrdilo, že je veliký rozdíl v obuvi, která je zaměřená právě na vaši pr, sup. nebo v obyčejných "univerzálkách". Co bych chtěl ještě vypíchnout na sportsite je např. návody jak zavazovat tkaničky, když má člověk volnou patu při běhu, vysoký nárt atd. č
OdpovědětVymazatdošlo ke změně. Nyní to je www.babos-sports.cz.
OdpovědětVymazatJinak vše skoro při starém - jen + nové značky.
v současné době aktuální výprodej běžeckého textilu a doplňků anglické značky RonHill (sleva až 60%) na - http://www.babos-sports.cz/e-shop/textil-a-doplnky
OdpovědětVymazat